Z Tatra doupěte

Z Tatra doupěte

Landseer pochází z Anglie. Sloužil jako tažný rybařský a řeznický pes. S rybáři a osadníky se dostal na ostrov Newfoundland, kde spojením s místními psy získal své typické černo-bílé zbarvení, mohutnou tělesnou stavbu a lásku k vodě.
Jako samostatné plemeno vznikl landseer až v roce 1956, kdy ho uznala FCI. Do té doby byl (v USA a Kanadě stále ještě je) považován za typ novofundlandského psa. Svůj název získalo toto plemeno podle malíře Edwina Landseera, který svým obrazem „Významný člen lidské společnosti" a dalšími zvýšil popularitu těchto psů.

 
Z tatra doupěte

Z tatra doupěte

Landseer

Landseer


STANDART  PLEMENE  LANDSEER:
 
ZEMĚ PŮVODU: Německo / Švýcarsko
POUŽITÍ: hlídací a společenský pes.

KLASIFIKACE FCI:
Skupina 2: Pinčové a knírači, moloosové, horští a švýcarští salašničtí psi  a jiná plemena
Sekce 2.2 - molosové, typ horský.  Bez pracovní zkoušky

CELKOVÝ VZHLED: Landseer musí působit dojmem velkého, robustního, harmonických forem. 
HLAVA: Kůže na hlavě je bez vrásek, pokrytá krátkou a jemnou srstí. Modelace hlavy je výrazná, výraz je ušlechtilý.
MOZKOVNA: Široká a mohutná. Týlní hrbol je výrazný.
Stop: Výrazný, obvykle ne tak výrazný a tak strmý jako u svatobernardského psa.
OBLIČEJOVÁ ČÁST:
Nos: černý.
Čenichová partie: Měřeno od stopu odpovídá délka tlamy její hloubce.
Pysky:   Suché, černě pigmentované. Pokud možno těsně přiléhající horní pysk, neslintající, by měl mírně překrývat spodní.
Čelisti / zuby: Nůžkový skus.
Líce: Středně vyplněné líce přecházejí plynule do čenichové partie.
Oči: Středně velké, středně hluboko uložené, hnědé až tmavě hnědé (světle hnědé se mohou tolerovat); s přátelským pohledem; Oční víčka ve tvaru mandle, spojivka není vidět. Vysloveně světlé oči (sírově žluté nebo žlutošedé) jsou vadou; vadou jsou také příliš blízko u sebe posazené oči.
Uši: Středně velké; dosahující až k vnitřnímu koutku oka, natáhneme-li je tím směrem, trojúhelníkového tvaru, dole poněkud zaoblené; nasazené vysoko, ale nejsou zavěšené příliš daleko vzadu; těsně a hladce přiléhají ke stranám hlavy; s krátkým a jemným osrstěním; delší třásně srsti jsou jen na zadní části v místě zavěšení ucha.
KRK: Průřez krku není zcela kruhový, ale lehce vejčitý; je svalnatý a symetrický; V oblasti, kde vychází z partie hrudi a plecí je široký, směrem k hlavě se mírně zeštíhluje.Jeho délka od týlního hrbolu až ke kohoutku činí přibližně 3 až 4/5 délky hlavy měřené od týlního hrbolu až ke špičce čenichu. Výrazný lalok na hrdle nebo na krku není žádoucí.

TĚLO:  Velmi široké a mohutné od lopatek až po záď. Délka hřbetní partie, měřená od kohoutku až po místo nasazení ocasu musí být skoro stejná, jako dvojnásobek délky hlavy.
Hřbet: pevný, rovný.
Bedra: svalnatá.
Záď: Široká, mohutné polštáře svalů ji formují zboku i zezadu..
Hruď: hrudní koš tvoří silně klenutá žebra, přechází do široké hrudi mezi silně osvalenými lopatkami.
Břicho: Málo vtažené. Mezi břichem a bedry by měla být zřetelně patrná plochá prohlubeň v oblasti slabin.
Slabý hřbet, klesající hřbet, povolená bedra, příliš krátká poslední žebra nebo silně vtažené břicho jsou vadou.

OCAS: silný, přesahující mírně hlezenní kloub, bohatě osrstěný přiléhavou srstí, která však netvoří vlajku. V klidu a v postoji je ocas svěšsný, s koncem mírně zahnutým nahoru. V pohybu a je-li pes vzrušen, může nést ocas v prodloužené linii hřbetu s koncem zahnutým směrem vzhůru. Deformované ocasy a ocasy zatočené na hřbetě jsou vylučující.

KONČETINY
HRUDNÍ KONČETINY:
Silné, mohutné svalstvo vycházející z plecí obaluje silné kosti ramen, spojené s předníma nohama, postavenýma v ose, které jsou perfektně rovné svalnaté a korektně zaúhlené. Celá zadní strana přední nohy, až po loketní kloub, je pokrytá dlouhou srstí ve formě praporců.
Loket:   Lokty přiléhají k nejspodnější části hrudníku. Jsou postaveny poměrně vysoko a směřují přesně dozadu.
PÁNEVNÍ KONČETINY Celá zadní noha musí být mohutná. Pánevní končetiny jsou lehce pohyblivé,
jejich kostra musí být silná a osvalení mohutné. Praporce jsou středně výrazné. 
Stehna: Vrchní část stehna je obzvlášť silně vyvinutá.
Paspárky: Přítomnost paspárků je vylučující. Vyskytnou-li se, měly by se odstraňovat co nejdříve po narození. Kravský postoj a nedostatky v úhlení jsou vadou.
POHYB: Končetiny jsou velmi svalnaté, pohyb je uvolněný a krok prostorný.

ZEVNĚJŠEK:
SRST
:   Osrstění by mělo být s výjimkou hlavy dlouhé, co nejhladší a co nejjemnější, měkké na omak, promísené podsadou; ta není tak jemňoučká,jako u černého novofoundlandského psa. Mírně zvlněné srsti na hřbetě a stehnech se nepřikládá žádný význam.Srst, kterou kartáčujeme proti směru růstu chlupů, musí se opět sama položit do správné polohy.
BARVA: Základní barva srsti je jasně bílá s černými plotnami rozmístěnými na trupu a zádi. Krk, hruď, břicho, přední nohy od loktů dolů, zadní nohy od kolen dolů a ocas musí být bílé. Hlava je černá. Za žádoucí znak, který by se měl upevňovat chovem se považuje bílá oblast tlamy s bílou, symetrickou, nepříliš širokou lysinou, která dělí masku na dvě půlky. Stříkání v bílém podkladu, které se dosud vyskytuje, není vadou, ale je třeba je chovem omezovat.
VELIKOST: Kohoutková výška landseerů se smí pohybovat v následujícím rozmezí:
u psů:  v průměru mezi 72 a 80 cm
u fen:  v průměru mezi 67 a 72 cm
Menší odchylky směrem dolů nebo nahoru se tolerují.
CHYBY: Jakákoliv odchylka od výše uvedeného standardu musí být považována za chybu a musí být penalizována podle stupně její závažnosti.
 N.B.: Psi musí mít obě normálně vyvinutá varlata, kompletně sestouplá v šourku.

 
tlapka malá.jpg
tlapka malá.jpg
tlapka malá.jpg

dr.peroutkova@gmail.com
+420 724 922 978
tlapka malá.jpg
tlapka malá.jpg
tlapka malá.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one